Domů FINANCE Koupili jste, nebo zvažujete nákup nemovitosti? Máme hned tři dobré zprávy

Koupili jste, nebo zvažujete nákup nemovitosti? Máme hned tři dobré zprávy

Koupili jste dům, nebo byt, za který jste letos zaplatili daň z nabytí nemovitosti? Pokud nemovitost vlastníte od prosince 2019 a později, peníze se vám vrátí. A jestli koupi vlastního bydlení teprve zvažujete, můžete tuto daň pustit z hlavy úplně. Jistě vás také potěší, že úrokové sazby hypoték jsou nyní mimořádně nízké, a navíc si budete moct i v příštích letech odečítat zaplacené úroky z daní.

0

V září došlo konečně k definitivnímu zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Ta dosahovala čtyř procent z ceny nemovitosti a zaplatit ji musel každý, kdo kupoval dům, byt (a nejednalo se o novostavbu) nebo třeba chatu či zahradu. Zákon ruší daň zpětně, změna se tedy dotkne všech, kteří provedli tzv. vklad do katastru v prosinci 2019 a později. Na vklady provedené dříve, například v listopadu 2019, se zrušení daně už nevztahuje.

Pokud jste daň z nabytí nemovitosti zaplatili a vztahuje se na vás její zpětné zrušení, požádejte o vrácení přeplatku. Je k tomu potřeba vyplnit žádost, kterou musíte podat písemně, či elektronicky (máte-li datovou schránku) finančnímu úřadu, v jehož územní působnosti se daná nemovitost nachází. Peníze vám pak finanční správa pošle do 30 dnů na bankovní účet, který si v žádosti zvolíte.

Každé procento z ceny se hodí

Řešíte-li nákup nemovitosti nyní, daň z jejího nabytí se vás už samozřejmě netýká. Ale jen pro příklad – u bytu za pět milionů korun byste navíc zaplatili ještě 200 tisíc korun. Nemovitosti, jejichž cena v posledních letech hodně vyrostla, se tak stávají o něco dostupnějšími, vzhledem k tomu, že banky zpravidla poskytují hypotéky jen do výše 80, výjimečně 90 procent z ceny nemovitosti a zbytek musí noví majitelé zaplatit z vlastní kapsy.

Velké banky v posledních měsících poměrně výrazně snížily úrokové sazby u hypoték, obdobně tomu je i u úvěrů ze stavebního spoření. Je to důsledek pandemie koronaviru, která zahýbala s celosvětovou ekonomikou. Obdobně klesly bohužel i úroky například na běžných nebo spořicích účtech. Alespoň u úvěrů na bydlení můžete díky koronaviru něco ušetřit.

Samozřejmě platí, že „sazba není všechno“ a o výhodnosti hypotéky rozhodují i jiné parametry, ale sazby se teď v průměru pohybují okolo 2 procent. Při refinancování stávajícího úvěru pak lze dosáhnout ještě na nižší úrok. Ať už hledáte hypotéku, nebo chcete refinancovat stávající, rádi vám s tím pomůžeme. Nyní je k tomu správná doba, protože pokles úroků už začal zpomalovat.

Nižší daně díky úrokům

Pořídíte-li si nemovitost s pomocí hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, budete si moct i nadále odečítat zaplacené úroky z daní. Zákonodárci tuto možnost nakonec nezrušili, byť to měli původně v plánu. Nová zákonná pravidla pro odpočet úroků z úvěru použitého na obstarání nemovitosti na bydlení, kdy k obstarání dojde v příštím roce a později, jsou sice nejasná, ale na výkladu se již pracuje. Vše pečlivě sleduje firma VY & Partneři pod záštitou Broker Trust, a.s. a jste-li na pochybách, neváhejte se na ně obrátit s žádostí o pomoc. 

Předpokládá se, že pokud se stanete s pomocí úvěru vlastníky nemovitosti ještě letos, budete moct od daňového základu odečítat až 300 tisíc korun ročně za zaplacené úroky. Pokud ale nemovitost pořídíte až v příštím roce, limit bude poloviční, tedy 150 tisíc korun. Budete-li si ale brát úvěr v obvyklé výši a době splácení, do limitu se pohodlně vejdete i v příštím roce a odečtete si maximum, na co budete mít nárok. Rádi vám naši odborníci pomůžou i s tímto, abyste měli vše v pořádku.

Dále můžete číst: Realitní krize aneb situace na trhu s nemovitostmi. Přijde? Kdy a jak bude vypadat?

VIAVeronika Voříšková
ZDROJVY & Partneři
Předchozí článekJak ušetřit na autopojištění…nejen v době koronaviru!
Další článek10 tipů, jak si nezničit záda během práce z domova

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde