Domů EKONOMIKA Než se rozhodnete investovat do cenných papírů

Než se rozhodnete investovat do cenných papírů

0

Určitě jste už někdy slyšeli o cenných papírech, pokud vám není jasné l čemu slouží a jak s nimi hospodařit, pojďme si objasnit pár základních bodů.

Co je vlastně cenný papír?

Cenný papír neboli jinými slovy listina, která je bezprostředním nositelem práva. Představuje dokument, s nímž je svázána určitá hodnota, majetek a majetkový prospěch. Cenný papír má určitou hodnotu a může být směnitelný za ostatní formy peněz. Dokonce s některými cennými papíry se dá i platit.

Nejčastější typy cenných papírů

Mezi nejběžnější typy cenných papíru, se kterými se můžete setkat patří: akcie, podílové listy, dluhopisy, směnky a kmenové listy.

Právě dluhopisy jsou nejčastějším cenným papírem, do kterých se investuje. Dluhopis je v podstatě půjčka emitentovi, která musí být splacena s podmínkami, které jsou stanoveny při emitaci dluhopisů tj. velikost emise, úroková sazba, délka splatnosti. Emitent je společnost nebo jiný oprávněný subjekt, který vydává (emituje) finanční instrument.

Nejběžněji se setkáte se státními a podnikovými dluhopisy. Státní dluhopisy rozvinutých zemí charakterizuje nižší rizikovost a zároveň nižší výnos. Řadí se tak mezi konzervativní způsoby investování. Naopak podnikové dluhopisy a jejich rizikovost se odvíjí od individuální společnosti.

Rizikovost podnikových dluhopisů pak je závislá na bonitě emitenta. Méně bonitní společnosti jsou obvykle rizikovější, a proto jsou nuceny nabízet své dluhopisy s vyšším úrokem. Dluhopisy stabilních firem a zavedených podniků mají naopak nižší úrok.

Investice do cenných papírů je jedna z možností, jak zhodnotit své úspory, také je to nejčastější způsob investování. Cenné papíry jsou na rozdíl od spoření komplikovanější a je potřeba dostatečné znalosti, před tím, než se rozhodnete do nich investovat. Nejdůležitějším základem je dobrá znalost jednotlivých typů cenných papírů, jejich plusu a minusu.

Více informací o cenných papírech a jak se například daní příjmy z cenných papíru můžete dočíst v E-BOOK od UOL a.s., který pro naši společnost Investman s.r.o. poskytla partnerská firma UOL a.s. Můžete si ji také přečíst zcela zdarma zde.

Předchozí článekInvestování může být i pro vás. Dejte si však pozor na emoce a správné načasování
Další článekNovinka na českém trhu: Nápoje PepsiCo u vás doma díky SodaStream

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde