Domů EKONOMIKA Než se rozhodnete investovat do cenných papírů

Než se rozhodnete investovat do cenných papírů

0

Určitě jste už někdy slyšeli o cenných papírech, pokud vám není jasné l čemu slouží a jak s nimi hospodařit, pojďme si objasnit pár základních bodů.

Co je vlastně cenný papír?

Cenný papír neboli jinými slovy listina, která je bezprostředním nositelem práva. Představuje dokument, s nímž je svázána určitá hodnota, majetek a majetkový prospěch. Cenný papír má určitou hodnotu a může být směnitelný za ostatní formy peněz. Dokonce s některými cennými papíry se dá i platit.

Nejčastější typy cenných papírů

Mezi nejběžnější typy cenných papíru, se kterými se můžete setkat patří: akcie, podílové listy, dluhopisy, směnky a kmenové listy.

Právě dluhopisy jsou nejčastějším cenným papírem, do kterých se investuje. Dluhopis je v podstatě půjčka emitentovi, která musí být splacena s podmínkami, které jsou stanoveny při emitaci dluhopisů tj. velikost emise, úroková sazba, délka splatnosti. Emitent je společnost nebo jiný oprávněný subjekt, který vydává (emituje) finanční instrument.

Nejběžněji se setkáte se státními a podnikovými dluhopisy. Státní dluhopisy rozvinutých zemí charakterizuje nižší rizikovost a zároveň nižší výnos. Řadí se tak mezi konzervativní způsoby investování. Naopak podnikové dluhopisy a jejich rizikovost se odvíjí od individuální společnosti.

Rizikovost podnikových dluhopisů pak je závislá na bonitě emitenta. Méně bonitní společnosti jsou obvykle rizikovější, a proto jsou nuceny nabízet své dluhopisy s vyšším úrokem. Dluhopisy stabilních firem a zavedených podniků mají naopak nižší úrok.

Investice do cenných papírů je jedna z možností, jak zhodnotit své úspory, také je to nejčastější způsob investování. Cenné papíry jsou na rozdíl od spoření komplikovanější a je potřeba dostatečné znalosti, před tím, než se rozhodnete do nich investovat. Nejdůležitějším základem je dobrá znalost jednotlivých typů cenných papírů, jejich plusu a minusu.

Více informací o cenných papírech a jak se například daní příjmy z cenných papíru můžete dočíst v E-BOOK od UOL a.s., který pro naši společnost Investman s.r.o. poskytla partnerská firma UOL a.s. Můžete si ji také přečíst zcela zdarma zde.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde