https://www.bydlimesnadno.cz/

Povede současná krize vzniklá šířením onemocnění COVID-19 ke zvýšení nezaměstnanosti?

Ano je pravděpodobné, že současná situace může vést ke krátkodobému zvýšení nezaměstnanosti, avšak stát ohlásil významnou podporu pro podniky, tím pádem by nemělo dojít k masivnímu propouštění. Samozřejmě uvidíme, jak celá epidemie v Evropě zahýbe s ekonomikou, potažmo naší, která je proexportně zaměřená. 

Může se trh s nemovitostmi ocitnout ve stejné krizi jako v roce 2008?

Jsem si jist, že současná situace povede k tomu, že se zastropují ceny nemovitostí. Úrokové sazby půjdou dolů, hypoteční úvěry budou levnější, nemovitosti budou stagnovat (možná o pár procent klesat), nicméně v horizontu 6 až 12 měsíců je velmi pravděpodobné, že cena půjde nahoru. Je nutné dodat, že zde není žádná realitní bublina. Regulátor, tedy ČNB nastavila poměrně přísná pravidla pro získání hypotéčních úvěrů, tudíž s rokem 2008 tuto situaci nelze srovnávat.

Lidi nesmí ven, makléři nemají prohlídky, call centra a marketingová oddělení v realitním segmentu propouští zaměstnance. Je to počátek krize s nemovitostmi?

Pro nás jako společnost, která zastupuje kupujícího při nákupu nemovitosti, tak to vnímáme jako pozitivní příležitost. Sníží se úrokové sazby a na trhu bude mnoho zajímavých příležitostí pro nákup nemovitostí. Jak už jsem říkal, je to příležitost i z pohledu získání výhodnější ceny, výhodnějších smluvních podmínek a tím pádem i zajímavou slevu než v situaci, kdy je trh přehřátý. Je ale potřeba říci, že se ceny nemovitostí nebudou dramaticky snižovat. Samozřejmě za předpokladu, že celorepubliková karanténa nebude trvat další 3 měsíce.

Společnost Bydlíme snadno se pohybuje na trhu již od roku 2017. Jak vnímáte aktuální situaci? Jak Vás a Vaše klienty může nynější situace ovlivnit?

Pro naše klienty, tedy pro kupující, je to velká příležitost. Chápu, že značná část trhu je zaměřena na prodej. Pro ně to může představovat menší obtíže, nicméně jak už jsem předestřel, pro kupující, které zastupujeme je současná situace velmi příhodná a to hned ze dvou důvodů:

1) Je to dáno nízkými úrokovými sazbami, které s největší pravděpodobností budou klesat.

2) Očekáváme krátkodobou stagnaci či mírné snížení cen nemovitostí.

Je vhodné  se teď rozhodnout pro koupi nemovitosti?

Ano, v současné situaci je to určitě vhodné, nicméně spíše bych doporučoval přemýšlet o nákupu v horizontu měsíce. Z vlastní zkušenosti víme, že nákup nemovitosti představuje delší proces, a pokud chci v horizontu jednoho měsíce či dvou nakupovat, tak je bezpochyby nutné se na to dobře připravit.

Jak to myslíte, že je nutné se připravit?

Myslím tím to, že samotný nákup není pouze o hledání nemovitosti. Naše přidaná hodnota je především v tom, že si s klientem na samotném začátku stanovíme jeho možnosti a identifikujeme jeho přání a potřeby. Díky tomu víme, co klient chce, proč to chce a také jsme schopni řídit jeho očekávání. My neděláme věci nahodile. Děláme vždy předem promyšlené kroky tak, abychom nemovitost nakoupili co nejdříve, a co nejefektivněji.

Co poradíte, když klient je v karanténě a nechce na prohlídku?

Naše zkušenost díky současné situaci je taková, že pokud je klient v karanténě nebo má obavy jít na prohlídku, tak jsme mu schopni zajistit od makléře video prohlídku. Pokud to situace dovoluje, tak umíme klientovi zajistit video prohlídku přímo z místa ve spolupráci s našim technikem, který nemovitost zkontroluje po technické stránce. Pro nás to tedy není problém.

Je to šance pro VR realitu prohlížení?

Nemyslím si, že by to byla revoluce v inzerování nemovitostí. Důležité je pro většinu kupujících klientů nemovitost fyzicky vidět, přeci jenom jde o koupi nemovitosti. Každý kupující se zaměřuje při prohlídce na jiné detaily a chce si být jist, že nekupuje zajíce v pytli.

Jaké kroky nyní podniká Vaše firma?

S našimi klienty aktuálně klademe důraz na přípravu celého procesu. Tím je analýza potřeb a především zjištění reálných možností financování nemovitosti. Díky těmto krokům jsme velmi dobře připraveni na to, až se situace uklidní, vrátí do normálních kolejí.

Je vhodné momentálně investovat?

Jak jsem již zmínil na začátku, tato situace je příhodná pro investory, kteří chtějí nakupovat. V této situaci bych zvolil kvalitní přípravu, s kterou umíme klientům pomoct a zároveň nákup vhodné nemovitostí správně načasovat. S námi se nemusíte bát, že nakoupíte nemovitost ve špatném technickém stavu, nebo za špatných smluvních podmínek.

Co byste poradili na závěr čtenářům?

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, tak se nám určitě ozvěte. V mnoha případech jde o situaci jednou či dvakrát za život. Proto je dobré to nepodcenit. Na závěr přeji všem čtenářům mnoho sil, především těch psychických.

Josef Lebeda – Bydlíme snadno
CO-Owner and manager
josef.lebeda@bydlimesnadno.cz

Matěj Kunc – Bydlíme snadno
CO-Owner and Account manager
matej.kunc@bydlimesnadno.cz

VIAVeronika Voříšková
ZDROJFINANCE-DNES.cz
Předchozí článekUšetřete 1 až 3 měsíční zálohy ročně na energiích. Nejen v dobách krize
Další článekStudenti ve spolupráci s IT odborníky spouští platformu pro podnikatele – spolupracuje.me

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde