Domů Nezařazení Český premiér Petr Fiala vyrazil s delegací na obchodní cestu Asií

Český premiér Petr Fiala vyrazil s delegací na obchodní cestu Asií

0

Český premiér Petr Fiala se s delegací snaží proniknout na okolní trhy na Filipínách, v Indonésii, Singapuru, Kazachstánu, Uzbekistánu či ve Vietnamu, které se snaží zbavit závislosti na asijském obrovi. „Cesta premiéra a několik desítek českých firem je historická,“ myslí si Martin Tlapa, bývalý náměstek ministerstva zahraničních věcí pro ekonomickou diplomacii. V doprovodné delegaci českého premiéra Petra Fialy jsou zástupci několika zvučných firem jako je Škoda Auto, Česká exportní banka, Hospodářská komora, Omnipol, Aero Vodochody a další.

Na jednání s prezidentem Marcosem jsem podpořil společné projekty v oblasti obranného průmyslu. Jde například o možné dodávky letadel pro filipínskou pobřežní stráž či projekt České zbrojovky na komplexní přezbrojení tamní armády,“ uvedl premiér Petr Fiala po příjezdu a úvodním kolečku jednání. Delegace navštíví i následující země: Indonésie, Singapur, Vietnam, Kazachstán a desetidenní cestu ukončí v Uzbekistánu.

Petr Fiala a vládní delegace – prim hrají zbrojařské firmy

S Fialou do jihovýchodní Asie vyrazily zejména zbrojařské firmy, jako jsou Colt CZ Group, Česká zbrojovka, Excalibur Army, Omnipol nebo STV Group. Například na Filipínách mohou čeští zbrojaři získat lukrativní zakázky, jelikož rostoucí napětí v jihovýchodní Asii nutí takřka všechny regionální hráče výrazně zbrojit. Zmíněné Filipíny v roce 2018 spustily modernizaci armády, na kterou tamní vláda vyhradila kolem 130 miliard korun.

Je tedy jasné, že české firmy se pravděpodobně budou ucházet zejména o vládní zakázky, pro něž je vládní krytí klíčové. „Záštita vlády je důležitá, o co větší zakázku se ucházíte, o to větší má význam. Navzdory tomu, že se všichni zavazují k dodržování pravidel Světové obchodní organizace, o spoustě zakázek se rozhoduje strategicko-politickou diskuzí. Zejména pokud se jedná o obranný průmysl, klíčovou infrastrukturu nebo o bezpečnostní technologie,“ říká Tlapa.  

Na pátečním networkingovém setkání české vládní delegace v Hanoji bude přítomen také jednatel česko-vietnamské společnosti Czech Viet s.r.o., pan Nguyen Manh Tung. Ten dlouhodobě hovoří o prohlubování obchodní spolupráce mezi zeměmi a využití dohody o volném obchodu EVFTA. Organizace mimo jiné pořádala Česko-vietnamské obchodní fórum v Brně, o který byl projeven velký zájem právě ze strany českých podnikatelů.

Předchozí článekViet Golf Open 2022 – Konopiště

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde