Domů Nezařazení Vietnam a Česká republika společně sdílejí tradiční přátelské vtahy

Vietnam a Česká republika společně sdílejí tradiční přátelské vtahy

0

Vietnam a česká republika má tradiční přátelský vztah. Obě země mají velké potenciály podporující spolupráci v nejbližší době, zejména v oblastech hospodářské, obchodní a investiční spolupráce.

V posledních letech se spolupráce mezi Vietnamem a českou republikou stále více posiluje zejména návštěvou ČR paní Nguyen Thi Kim Ngan předsedkyně Národního shromáždění Vietnamu v dubnu 2017 a návštěvou pana prezidenta české republiky Miloše Zemana ve Vietnamu v červnu 2017. Dobré politické vztahy mezi oběma zeměmi vytvořily hybnou sílu k rozvoji bilaterální spolupráce,
včetně hospodářské a obchodní oblasti. Česká republika považuje Vietnam za potenciálního a tradičního obchodního partnera, který představuje jako spojící most pro export českých výrobků na trh
země ASEAN. Je pozoruhodné, že česká republika oznámila svou Národní exportní strategii pro období od roku 2012 až 2020, v níž uvedla Vietnam do seznamu 12 prioritních trhů (jako jediná země z ASEAN).

Mezivládní výbory pro hospodářské spolupráci obou zemí se pravidelně setkali a naposledy bylo 6. zasedání v Hanoji v dubnu 2018 s cílem vyměnit si opatření na posílení spolupráce mezi oběma zeměmi v oblastech ekonomiky, obchodu a investic. V poslední době se obrat obchodu mezi oběma zeměmi neustále zvyšuje o více než 15%. Obrat dovozu a vývozu v roce 2018 dosáhl 1,2 miliardy USD, což je 2 krát více než v roce 2013. Vietnam exportuje do české republiky kávu, pepř, ovoce, čaj, kaučuk, mořské výrobky, obuv, textil, výroby ruční práce, kdežto ČR vyváží do Vietnamu výrobky elektroniky, stroje, chemikálie, mléčné výrobky, léčiva, mechanické výrobky atd.
Česká republika jako členem EU je silná a ochotna spolupracovat s Vietnamem v oblasti strojírenské výroby, těžby, technologie zpracování potravin, zemědělských produktů a výroby piva.

V nejbližší době mají Vietnam a Česká republika příznivé podmínky podporující hospodářské spolupráci v rámci dvoustranné dohody o volném obchodu (EVFTA), která je připravena k podpisu a ratifikaci a uvedení do uplatnění. Tato dohoda usnadní firmám v EU, včetně České republiky, dlouhodobé investice ve Vietnamu, jakož i zvýšení vývozu strojů, zařízení, dopravní prostředky, léčiva chemické výrobky na vietnamský trh.

Předchozí článekPremiér Andrej Babiš se setkal s předsedou vlády Vietnamské socialistické republiky
Další článekJe nutné, aby Česká republika posílila po ekonomické i vzdělávací stránce a tím si budoucnost svého národa udržela

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Zadejte své jméno zde